top of page

VANILIJA

u kojem je obliku najbolja za kolače

Vaniliju dobivamo od biljeke orhideje koja prvotno dolazi iz Meksika. Danas se uzgaja u cijelom svijetu a njen največi proizvođač je Madagaskar. Vanilija koju kupujemo danas podvrsta je orhideje i zove se BURBON VANILIJA. Ime je dobila prema prijašnjem nazivu Réuniona, Île Bourbon, malenom otočiću u blizini Madagaskara.

 

Vanilija je najskuplji začin poslije šafrana, zbog toga što ju je teško uzgojiti. No bez obzira na cijenu njezina je uporaba vrlo raširena u industriji ali i u kučanstvu te za izradu parfema i aromaterapiju.

Nas ovdje zanima uporaba vanilije u kučanstvu, točnije u kuhinji.

U kojem obliku postoji vanilija za izradu kolača?

Vaniliju za kolače možete kupiti kao:

                                                                  - vanilin šećer     

                                                                  - ekstrakt vanilije

                                                             ili - sušene štapiće vanilije.

 

Najjeftiniji je naravno vanilin šećer a najskuplja sušena vanilija u štapiću. No ovdje definitivno vrijedi pravilo: što je skuplje to je bolje kvalitete.

VANILIN ŠEĆER

 

 

Vanilin šećer najviše se koristi u Europi. Dobiva se mješanjem šećera i srži vanilije a može i sa mljevenom mahunom vanilije. Pa tako kada ostružete srž i iskoristite ju  za neki kolač, nemojte bacati mahunu. Fino ju sameljite u mlinčiću za kavu i pomješajte sa 2 šalice šećera. Ovako dobiven domaći vanilin šećer čuvajte u staklenci.

Koristite ga u kolačima ili kao posip za npr. palačinke ili slatku zlijevanku sa sirom.

Ekstrakt vanilije puno je poznatiji i korišteniji u ostatku svijeta. Sastoji se od etilnog alkohola, ruma i mahuna vanilije. Jedna žlićica ekstrakta zamjenjuje jedno pakovanje vanilin šećera. Kod nas ga je vrlo teško nači, pogotovo kvalitetnog te ako je moguče spravite ga doma sami prema sljedečem receptu:

​350 ml vodke

1 dcl ruma

12 mahuna vanilije

Stavite vodku u pola litarnu staklenu bocu. Prepolovite mahune vanilije i sastružite sjemenke. Dodajte sjemenke kroz lijevak u bocu sa vodkom, začepite i dobro protresite. Dodajte i mahune i rum te ponovo začepite. Čuvajte na hladnom, tamnom mjestu 4-6 mjeseci. Gotovo je kad vodka poprimi smeđu boju te konzistenciju sirupa.

bottom of page